Chyby začínajících kuchařů aneb jak se vyhnout katastrofě

 

Nikdo se ještě nikdy rovnou nenarodil skvělým kuchařem, i když vy jste možná výjimkou :)  Zpravidla se musíte kuchařskému umění někde naučit. Někdo se učí od mala u maminky nebo babičky v kuchyni, jiný to nechá na později a do tajů vaření se nechá zasvětit například v kuchařském kurzu. Ale ať si zvolíte jakoukoliv cestu, nikdy se nevyvarujete chyb, které udělali, dělají a budou dělat i ti nejlepší kuchaři. A protože chybami se člověk učí, pojďme si shrnout, čemu se máte vyvarovat.

Chyba #1 – Nečteme recept

Možná se vám to nezdá, ale recept je v podstatě taková mapa, která vás má zdárně dovést do cíle. A jestliže něco díky své nepozornosti přehlédnete nebo záměrně vynecháte, může to být příčinou neúspěchu a vašeho velkého zklamání. Pokud si totiž například recept žádá použití elektrického šlehače a vy s hrůzou uprostřed vaření zjistíte, že ho vlastně nemáte nebo ho máte uložený někde hluboko v krabici, o které ani nevíte, kde ji zrovna teď máte hledat, tak vám můžeme garantovat, že výsledek nebude asi nic moc. A to je přece škoda, nemyslíte?

A přitom řešení je tak jednoduché… V klidu si sedněte a recept si pozorně přečtěte od začátku do konce. Potom si připravte všechny požadované ingredience, nástroje, přístroje a další pomůcky. Sice vám to pár minut zabere, ale díky tomu se budete při vaření cítit jistější v „kramflecích“.

 

Chyba #2 – Zaměníme nebo vynecháme některé ingredience

Když v kuchyni opravdu začínáte, těžko jen tak od stolu posoudíte význam použitých surovin. Možná vás to bude svádět k „babicovskému“ vaření, ale experimentování si nechte raději na později.

A i taková zdánlivá banalita, jako je nahrazení čerstvých bylinek stejným množstvím sušených, může skončit úplnou katastrofou. Některé bylinky, například bazalka nebo petrželka sušením ztrácejí na chuti, jiné bylinky, jako je například oregano nebo estragon sušením svoji chuť naopak zintenzivňují. Proto se vám velmi snadno může stát, že jídlo bude díky nahrazení čerstvých bylinek překořeněné nebo chuťově nevýrazné.

Prostě kypřící prášek není to samé co jedlá soda a vynechání nějaké, z vašeho pohledu bezvýznamné suroviny, může vaši snahu úplně zhatit.

 

Chyba #3 – Nevhodné nástroje

Recept po vás chce 20 cm koláčovou formu a vy máte jenom 15 cm? Myslíte si, že je to jedno?  Bohužel není. Jednak vám koláč zřejmě z formy při pečení přeteče a navíc ho budete mít, při dodržená požadované doby pečení, uprostřed nedopečený.

Nemáte velkou pánev a tak se rozhodnete při vaření použít menší, protože se to tam podle vás taky vejde? Asi vejde, ale teplota přeplněné pánve kvůli přidaným surovinám prudce klesne a díky tomu už nebudete restovat, ale dusit. Maso nebo zelenina nezíská požadovanou zlatohnědou barvu a výsledná chuť bude úplně jiná, než měla podle receptu být. Sice se to možná zdá jako maličkost, ale i takový detail rozhoduje o vašem úspěchu či neúspěchu.

 

Chyba #4 – Špatná teplota

Pánev nebo hrnce musí být vždy před přidáním surovin dostatečně rozpálené. Díky tomu získá jídlo krásně zlatohnědou barvu a rozvine se chuť připravovaného pokrmu.

Totéž platí pro předepsanou teplotu pečicí trouby a teplotu smažení nebo fritování.  Zejména u fritování hrozí, že pokud olej dostatečně nerozpálíte, bude usmažené jídlo příliš mastné. Pokud ho naopak rozpálíte příliš, bude jídlo na povrchu spálené a uvnitř ještě stále syrové. Užitečnou pomůckou je v tomto případě kuchyňský teploměr, který dnes koupíte téměř kdekoliv za pár korun. Pokud recept teplotu smažení neuvádí, rozehřejte ho v rozmezí 170-175 °C.

Pokud připravujete maso, tak musíte mít na paměti, že bez ohledu na to jestli je to maso kuřecí, vepřové nebo hovězí (zejména pak steaky), neměli byste ho tepelně upravovat ihned po vyndání z chladničky. Pamatujte na to a maso vyndejte z chladničky zhruba 20-30 minut před přípravou a nechte ho prohřát v pokojové teplotě. V opačném případě hrozí, že maso bude vysušené a v horším případě ještě navíc nedodělané.

Chyba #5 – Nekořeníme

Ochutnávat, ochutnávat, ochutnávat!  Sůl a pepř používejte v každé fázi vašeho vaření: při přípravě, v průběhu vaření a před servírováním.

 

Chyba #6 – Ihned servírujeme

Povedlo se vám upéct maso podle receptu a už se nemůžete dočkat až se společně posadíte  ke stolu a jídlo si vychutnáte? Zpomalte a nechte maso chvilku odpočinout. Postačí 5 minut v pokojové teplotě a odměnou vám bude šťavnatá pečínka, ze které ihned po zakrojení nevyteče všechna šťáva na talíř.