Z rubriky radíme: KTERÝ OLEJ

JE TEN PRAVÝ? 

 

Také podléháte panice, když v supermarketu zavítáte do uličky s oleji? Nevíte, jestli máte sáhnout po slunečnicovém, řepkovém, olivovém, nebo dokonce sezamovém? Nebojte se. Nejste v tom sami! Seznámíme vás s nejběžnějšími druhy olejů a jejich využití v teplé či studené kuchyni.

Olivový olej

Je jedním z nejžádanějších olejů a jeho druhů existuje nespočetné množství. Podobně jako u vína, ovlivňuje jeho chuť odrůda oliv, pěstitelská oblast a způsob jejich zpracování. Může vonět po trávě, ovoci, květinách nebo dokonce po listí.

Nejznámější je extra panenský olivový olej, který je také často nazýván králem mezi olivovými oleji. Získává se přímo mechanickým lisováním z čerstvých plodů olivovníku bez použití chemických konzervantů. Obsahuje vysoké množství zdraví prospěšných látek, jako jsou mononenasycené mastné kyseliny, vitaminy A, D, E a K a přírodní antioxidanty. Je ale vhodný jen do studené kuchyně, protože se snadno přepaluje.

„Pokud máte kvalitní olivový olej, nejlépe si ho vychutnáte s kouskem čerstvého bílého pečiva.“

Pokud chcete používat olivový olej i v teplé kuchyni, vyhněte se extra panenskému a raději sáhněte po směsi rafinovaného a extra panenského oleje.

Na smažení je nejvhodnější olivový olej, který se prodává pod názvy „Olio di Sansa di oliva“ nebo „Pomace oil“. Jedná se o olej získaný pomocí rozpouštědel z olivové drti, která zbyde po prvním mechanickém lisování. Prochází procesem rafinace a míchá se s malým množstvím extra panenského olivového oleje. Je sice zdravotně nezávadný, ale pro studenou kuchyni se příliš nehodí, protože postrádá ty nejdůležitější aromatické a nutriční složky, které činí z panenského olivového oleje královskou ingredienci většiny jídel středomořské kuchyně.

Bez ohledu na jeho druh, všechny olivové oleje bychom měli skladovat na temném a suchém místě při teplotě do 20 °C. Pokud skladujeme olivový olej v chladničce, může nám ztuhnout, což může mít negativní vliv na jeho chuť.

Slunečnicový olej

Pokud jste ho až dosud v kuchyni používali na smažení, tak na něj raději ihned zapomeňte. Pro teplou kuchyni je totiž naprosto nevhodný, protože se začíná přepalovat již při teplotě 110 °C. Má ale vysoký obsah vitaminu E a skvěle ho využijte při přípravě salátů.

Řepkový olej

Na rozdíl od slunečnicového, řepkový se hodí jak do teplé tak i studené kuchyně. Obsahuje málo nasycených a velké množství mononenasycených mastných kyselin. Jeho krásně žlutou barvu a jemnou oříškovu příchutí oceníte zejména při přípravě domácí majonézy.

Kokosový olej

Mnoho lidí používá tento olej při péči o svoji kůži a vlasy, ale hodí se i pro použití v teplé i studené kuchyni. Obsahuje vysoké množství nasycených i nenasycených mastných kyselin, neobsahuje cholesterol a podporuje metabolismus. Je také antibakteriální a antimykotický.

Dokonce si i při vysokých teplotách zachovává jemnou kokosovou vůni, a proto je skvělý na smažení lívanců nebo palačinek.

Dýňový olej

Díky obsahu vitaminů a minerálů je určený hlavně pro použití ve studené kuchyni. Přepalovat se začíná již při 120 °C, a proto není vhodný na smažení. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, vysoké množství chlorofylu, vitaminu E a zinku. Skvěle chutná v salátech, se sýry nebo v polévkách.

„V Rakousku se dýňovým olejem dokonce přelévá vanilková zmrzlina.“

Sezamový olej

V Indii se tento olej lisuje ze syrových semínek, má výraznou nasládlou chuť a zlatožlutou barvu. Začíná se přepalovat až při na 210 °C, a pro je vhodný i pro teplou kuchyni. Vysoký obsah lecitinu chrání mozkomíšní systém, posiluje paměť a působí antidepresivně.

Sezamový olej pocházející z Japonska a Číny má červenohnědou barvu a výrazné ořechové aroma. Lisuje se z pražených sezamových semínek, snadno se ale přepaluje. Je výborný do zálivek i různých omáček. Vzhledem k tomu, že jeho chuť je opravdu silná, měli bychom s ním v kuchyni zacházet opatrně.

Ořechové oleje

Oleje lisované z lískových nebo vlašských ořechů jsou nahořklé chuti a využívají se zvláště do salátů.

„POZOR!!! Snadno žluknou, a proto je kupujte jen v malém množství“