Z rubriky radíme:

TEPLÁ NEBO STUDENÁ?

 

Tak tuto otázku si většina z nás pokládá, když vaříme podle nepříliš přesného receptu. Ano, zdánlivě banální otázka, ale její řešení může mít někdy fatální následky. Přitom se stačí držet několik jednoduchých zásad a tento problém již nebudete muset vícekrát řešit.

 

Maso

Už naše babičky věděly, že pokud chcete, aby maso zůstalo šťavnaté, musíte ho rychle zatáhnout, a proto ho vždy vkládejte do vroucí vody.

Nebo naopak pokud chcete, aby maso předalo svoji chuť tekutině (zpravidla při přípravě vývarů), vložte ho do studené vody. Když použijete horkou vodu, bude se sice vařit dřív, ale maso se zatáhne a nepustí do vývaru šťávu. To se hodí jen v případě, že ho vařené plánujete použít k omáčce.

 

Ryby

Při vaření ryb platí jednoduché pravidlo: velké ryby vcelku vkládejte do studené vody, malé ryby do horké vody. Díky tomu vám nehrozí, že velké ryby budete mít uvnitř nedovařené a naopak malé ryby rozvařené.

 

Vejce

Vejce vkládejte vždy do vroucí vody, protože potřebujete, aby se bílek vařil rychleji než žloutek. Pokud máte čas, nechte vejce před přípravou prohřát na pokojovou teplotu.

 

Brambory, červená řepa apod.

Celé velké brambory nebo jinou velkou zeleninu, zalévejte studenou vodou. Pokud byste je dali do vroucí, budete je mít na povrchu již rozvařené a uvnitř stále nedovařené.

 

Zelená zelenina

Listovou zeleninu a v podstatě jakoukoliv jinou zeleninu, která potřebuje rychlou přípravu, vkládejte vždy do vroucí vody. V opačném případě získáte rozvařenou našedlou hmotu.

Aby si zelenina podržela krásně zelenou barvu i po uvaření, je dobré ji ihned slít a propláchnout ledovou vodou.

Při vaření zeleniny vodu z vaření nevylévejte, obsahuje aromatické látky a živiny v ní původně obsažené. Vodu z vaření můžete později použít při přípravě zeleninových vývarů nebo např. jako základ pro omáčky.

 

„Pokud při vaření používáte horkou vodu, je dobré si ji uvařit v rychlovarné konvici. Nejen, že vám to uspoří čas, ale zejména vám to ušetří za energii.“