Z rubriky recepty:

AVOKÁDOVÝ CHEESECAKE

AVOKÁDO.  Pamatuji si jako dneska, když jsem ho prvně ochutnal v Kalifornii a v ten samý moment jsem ho vyplivnul, že se to nedá jíst. Naštěstí jsem mu dal další a další šanci, až jsem si ho zamiloval. A stejně tak mu přišla o několik let později i Blanka na chuť a posléze i naše děti. A teď z něj jsme schopni dělat i cheesecake a nebudu lhát, když se přiznám, že jsem snědl celou půlku sám na posezení, včera o půlnoci u televize. A to prosím nejsem na sladký.

Ingredience

Korpus

200 g čokoládových piškotů nebo sušenek

70 g rozpuštěného másla

Náplň

14 g plátkové želatiny

200 ml 40% smetany ke šlehání

150 g krupicového cukru

500 g polotučného tvarohu ve vaničce

2 zralá avokáda

2 lžíce limetové šťávy

Na dokončení

40 g 70% čokolády

15 g másla

čerstvé lístky máty

jedlé květy, například levandule

 

Postup

Čokoládové piškoty po částech podrtíme válečkem nebo v robotu najemno. Poté je přendáme do misky, zalijeme je rozpuštěným máslem, promícháme a těsto upěchujeme lžící na dno dortové formy o průměru 20 cm. Dáme ztuhnout do chladničky na minimálně 30 minut.

Plátky želatiny namočíme do studené vody a necháme je asi 5 minut nabobtnat. Smetanu vyšleháme dotuha. Krupicový cukr dáme do malého hrnce se 100 ml vody a za stálého míchání přivedeme k varu. Jakmile se cukr zcela rozpustí, stáhneme z ohně a necháme chvilku vychladnout. Nabobtnalou želatinu vymačkáme a vmícháme ji do mírně vychladlého cukrového sirupu. Mícháme až do úplného rozpuštění.

Avokáda zbavíme slupky a pecky, dáme je do mixéru, ihned je zakápneme limetovou šťávou a rozmixujeme dohladka.

Rozmixovaná avokáda přendáme do velké mísy, přidáme tvaroh s cukrovým sirupem a vyšleháme dohladka. Jakmile jsou všechny suroviny dokonale spojené, vmícháme s pomocí stěrky šlehačku. Náplň nalijeme na ztuhlý korpus a dáme do chladničky minimálně na 3 hodiny ztuhnout (ideálně přes noc).

Následující den cheesecake nožem opatrně uvolníme od boků dortové formy a přendáme ho na servírovací talíř. Na vodní lázni za stálého míchání rozpustíme v tepelně odolné misce čokoládu s máslem a pomocí zdobícího sáčku ozdobíme ztuhlý cheesecake. Dokončíme několika lístky máty a případně jedlými květy.