Z rubriky recepty:

NADÝCHANÁ OMELETA

 

 

Matka Anetter Poulardová, toho času rezidentka ostrova Mont-Saint-Michel, si všimla, že poutní místo jejího rodiště často navštěvují hladové krky. Tak se snažila vymyslet co nejlepší a nejjednodušší jídlo pro nasycení masy poutníků. Výsledkem je speciální omeleta, která po více jak sto letech sbírá michelinské hvězdičky a patří k nejoblíbenějším úpravám omelet po celém světě.

 

Ingredience (na 1 omeletu)

3 vejce, žloutky a bílky zvlášť

1/2 lžíce smetany ke šlehání

1/2 lžíce másla

špetka soli

špetka čerstvě mletého černého pepře

 

 

Postup

Bílky vyšlehejte elektrickým šlehačem na nižší otáčky v dokonale odmaštěné míse do polotuha. Žloutky v jiné míse smíchejte se smetanou, špetkou soli a špetkou černého pepře.

 

 

Pak žloutky velmi opatrně spojte s vyšlehanými bílky. Hmota by i po promíchání měla zůstat krásně našlehaná.

 

 

V pánvi o průměru 20 cm s nepřilnavým povrchem rozehřejte na velmi mírném ohni máslo. Krouživým pohybem ho rozlijte po celém povrchu pánve a vlijte nadýchané těstíčko. Vařte zhruba 1 minutu nezakryté, poté pánev přiklopte poklicí a vařte další 3 minuty.

Poté omeletu opatrně uvolněte z pánve, přeložte ji a ihned servírujte. Omeletu je možné podávat jak naslano  (s parmezánem, houbami, salátem, …), tak nasladko (například se sezonním ovocem a jemně pocukrované).