Z rubriky surovina měsíce:

RANÉ BRAMBORY

 

V Česku, ale i v mnoha dalších zemích patří brambory mezi tradiční základní surovinu. A protože právě teď začíná sezona raných brambor, poradíme vám jak na ně.

 

Jak je poznáme?

Rané brambory poznáme na pultu obchodů velice snadno.  Protože se totiž v podstatě jedná o nedozrálé hlízy, jsou v porovnání s pozdními bramborami menší a jejich slupka je světlejší a velice tenká.

Pokud si nejsme jistí, pomněte palcem slupku brambor. Pokud jsou skutečně rané, půjde slupka v podobě tenkých šupinek snadno dolů. A pokud na sobě navíc mají zbytky zeminy, tak neváhejte a „házejte“ je do nákupního košíku. Zemina je totiž v tomto případě zárukou čerstvosti.

Máte sklep?

Bohužel se jedná o sezonní surovinu, kterou nemůžeme dlouho skladovat. Díky delšímu skladování totiž vodnatí a přichází o svou typickou chuť. Proto se je snažte v kuchyni zpracovat co nejrychleji. 

Jinak pro skladování brambor platí stejná pravidla jako pro pozdní odrůdy: skladujeme je v chladu a temnu. Ideální je pro ně suchý a chladný sklep, kde se teplota pohybuje v rozmezí 4 – 6 °C. Bohužel ne všichni mají to štěstí, takže brambory ihned po nákupu uložíme v chladničce ve spodní přihrádce na zeleninu.

Pokud brambory skladujeme na světle, začnou brambory zelenat a v teple klíčit. V obou případech v nich díky tomu narůstá množství jedovatého alkaloidu solaninu a brambory se tak postupně stávají jedovatými. Proto je lepší nazelenalé nebo naklíčené brambory raději vyhodit a nepokoušet tak svoje zdraví.

Jak je připravíme?

Rané brambory se kvůli nízkému obsahu škrobu nehodí na přípravu bramborových těst, placek nebo bramborové kaše. To nám ale vůbec nevadí, protože stejně nejlepší je nové brambory důkladně očistit kartáčkem po studenou tekoucí vodou a uvařit je ve slupce. Díky tomu, že neodstraníme slupku, uchováme v nich nejvíce vitamínů a minerálů, jejichž největší množství se ukrývá právě těsně pod slupkou.

Navíc díky vyššímu obsahu vody a bílkovin a nižšímu obsahu škrobu jsou křehké a především lépe stravitelné.  A ta vůně a chuť!

Rané brambory nejlépe vkládáme až přímo do vroucí vody a scedíme je ihned po uvaření. Vývar z brambor navíc můžeme použít jako základ zeleninové polévky.

Potom je už jenom stačí polít máslem nebo zakysanou smetanou, osolit, opepřit a případně přihodit čerstvé bylinky (kopr, tymián, rozmarýn, …) a lahodný pokrm je na světě.

Další neodolatelnou pochoutku z nich vytvoříte, pokud je upečete.  Vyzkoušejte například recept na tradiční plněné pečené brambory (tzv. jacket potatoes*) nebo recept na brambory Hasselback, poprvé připravené v roce 1953 kuchařem Leifem Elissonem ve stockholmské restauraci Hasselbacken**.

*) http://www.kublanka.cz/index/pecena_brambora

**) http://www.kublanka.cz/index/brambory_hasselback