Surovina měsíce: Ředkvičky

Ředkvičky patří mezi nejoblíbenější jarní zeleninu, kterou v tomto období koupíte na každém trhu a v každém obchodě. A zřejmě nenajdete nikoho, kdo by je ještě nikdy alespoň neochutnal. Nejčastěji je přikusujeme jemně posolené k chlebu s máslem, ale málo kdo ví, že ředkvičky, stejně jako další kořenová zelenina, má v kuchyni mnohostranné využití, včetně tepelné úpravy.

První ředkvičky se právě v Česku začínají objevovat a tak není nic lepšího, než je zkusit připravit pro někoho možná netradičním způsobem.

 

Dušení

V čínské a japonské kuchyni, se často setkáváme s dušenou ředkví daikon, což je v podstatě taková velká ředkvička. Tak proč to nezkusit i s našimi ředkvičkami. V průběhu vaření se jejich charakteristická palčivá chuť, pro někoho možná nepříjemná, zjemní, zesládnou a zvýrazní se jejich šťavnatost. V kuchyni jsou skvělou alternativou brambor.

 

Pečení

Díky pečení ředkvičky krásně změknou a ztratí veškerou palčivost. V porovnání s bramborami nebo dýní se ale pečou podstatně kratší dobu (cca 10 minut), takže během krátkého okamžiku vykouzlíte skvělou lehkou přílohu.

A jak je tedy připravíme? Ředkvičky důkladně omyjte, odstraňte kořínky a nať. Malý kousek natě můžete ponechat a podélně je přepulte. V misce je zakápněte asi 1 lžící olivového oleje, osolte, opepřete a prsty důkladně promíchejte tak, aby byl každý kousek ředkvičky ochucený. Ředkvičky rozložte řeznou plochou dolů na plech vyložený pečicím papírem a pečte v pečicí troubě předehřáté na 230 °C asi 10-12 minut. Nejlepší jsou, když ředkvičky začnou na povrchu jemně karamelizovat, ale uvnitř zůstanou stále krásně křupavé. Potom jenom stačí ještě dochutit solí, posypat například najemno nasekanou hladkolistou petrželkou a ihned podávat.

Grilovaní

Grilovací sezona už pomalu ale jistě začíná, tak proč nepřihodit na rozpálený gril i ředkvičky.  Očištěné a přepůlené ředkvičky potřete olivovým olejem nebo máslem a dejte je na gril. Grilováním ztratí na palčivosti a navíc získají skvělou zauzenou chuť, která dodá vašim pokrmům novou dimenzi.

 

Nať

Pokud se vám podaří koupit ředkvičky se svěží zelenou a nezavadlou natí tak, se jí určitě nezbavujte. Ředkvičková nať je totiž bez problémů jedlá! Křupavé listy můžete buď jíst syrové stejně jako hlávkový salát anebo je restovat či dusit. Nebo je zkuste krátce spařit vroucí vodou, ihned je propláchnout ledovou, nechat okapat a potom vše s česnekem, piniovými oříšky (mandlemi apod.) a parmezánem rozmixovat na skvělé pesto.

Nebo zkuste ředkvičkovou nať, podobně jako rukolu, vmíchat do těstovin, rizota nebo polévky a budete určitě mile překvapeni.

 

TIP

To, že jsou ředkvičky s máslem a solí prostě geniální kombinací, které se jen tak něco nevyrovná, ví i v těch nejluxusnějších restauracích světa, a proto se v tomto období velmi často objevují na jejich jídelních lístcích. Pokud si je chcete podle nich připravit, postačí vám k tomu zhruba 100 g másla, které rozpustíte za stálého míchání na vodní lázni. Jakmile získá máslo konzistenci rozpuštěné čokolády, ponořte do něj postupně jednu ředkvičku za druhou. Ředkvičky pokládejte na plech vyložený pečicím papírem, který dejte na krátký okamžik do chladničky (máslo ztuhne). Potom už jenom postačí posypat maldonskou solí a luxusní předkrm je na světě.